دانلود آهنگ جدید

یادی از مرحوم عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

166

یادی از مرحوم عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیریادی از مرحوم عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران/ بی اغراق زنده یاد عبدالرحیم جعفری در بخش خصوصی موفق به تأسیس مؤسسه نشری شد که بزرگترین انتشاراتی کشور به شمار می‌آمد. جایگاهی که انتشارات امیرکبیر به‌دست آورد از پشتکار و علاقه‌ای نشأت می‌گرفت که او در عرصه کتاب داشت؛ آنقدر مشتاق یادگیری بود که حتی در اواخر عمر هم به دنبال فراگیری زبان فرانسه و از سویی هنری همچون پیانو بود.

از شور و اشتیاق جعفری به کار نشر که بگذریم شاید بتوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های او که در موفقیتش نقشی اساسی داشت را در این دانست که کارش را به اصطلاح از کف چاپخانه‌ها و مؤسسات نشر آغاز کرد.

او به یکباره ره صدساله را یک شبه نرفت و پله پله در این مسیر پیش رفت. جعفری با پشتکاری که از آن برخوردار بود در نهایت موفق به دایر کردن مؤسسه‌ای شد که بیش از ۲ هزار عنوان کتاب در موضوعات مختلف علمی و عمومی منتشر کرد.

یکی دیگر از نکاتی که در ارتباط با او و شخصیت منحصر به فردش می‌توان به آن اشاره کرد این است که زنده یاد جعفری شکارچی فرصت‌ها و امکانات بود.

یادی از مرحوم عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

زندگینامه جعفری

عبدالرحیم جعفری در سال ۱۲۹۸ در تهران به دنیا آمد. وی بنیان‌گذار و مدیر پیشین انتشارات امیرکبیر، مهم‌ترین و گسترده‌ترین مؤسسهٔ خصوصی چاپ و انتشار کتاب در تاریخ  ایران  و  خاورمیانه است و تا سال ۱۳۵۸، دارنده و گردانندهٔ این بنگاه انتشاراتی بود.

عبدالرحیم جعفری، که او را با نام «تقی جعفری» هم می‌شناسند،در سختی و تنگدستی چشم به دنیا گشود. نام مادرش کبری بود و پدرش میرزا علی‌اکبر. پدر پیش از تولد عبدالرحیم به مشهد رفت و هیچ‌گاه بازنگشت. ناگزیر، در غیاب پدر، نام خاندان مادر را بر پسر نهادند: «عبدالرحیم استاد محمدجعفر». وی بعداً نام خانوادگی خود را به «جعفری» تغییر داد. عبدالرحیم جعفری، کار را از کتاب‌فروشی روی پله‌های مسجدشاه در بازار تهران آغاز کرد.

به ناچار جعفری، درس را رها می‌کند و به کارگری رو می‌آورد و چندی بعد، در چاپخانهٔ «علی اکبر علمی» به کار مشغول می‌شود. در همین ایام با پیشنهاد آقای علمی، با دختر برادر وی ازدواج می‌کند و زندگی مستقلی تشکیل می‌دهد. از آنجا که کارگری و کارمندی، بلندنظری و روحیهٔ دوراندیش او را ارضاء نمی‌کرد، با ده ـ دوازده هزار تومان پس‌انداز، در ۲۸ آبان ۱۳۲۸ در اتاقی در طبقه دوم چاپخانه آفتاب، انتشارات امیرکبیر را پایه‌گذاری می‌کند. با درایت و حسن مدیریت جعفری، طولی نمی‌کشد که انتشارات امیرکبیر به یکی از بزرگترین مؤسسات چاپ و نشر کتاب در کشور تبدیل می‌شود؛ تا جایی که می‌توان او و بنگاه انتشاراتی‌اش را، یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل تحول فرهنگی ایران در پیش از انقلاب نام نهاد. جعفری در این دوران، می‌کوشد تا در حوزه‌های مختلف، کاستی‌های موجود در زمینهٔ کتاب را مرتفع سازد.

به گفته لادن پارسی “جعفری که سر نترس، ذهن اقتصادی و دل بزرگی دارد، علاوه بر تأسیس انتشاراتی، چاپخانه و چندین کتابفروشی، در دوران تصدی خانلری بر وزارت فرهنگ و هنر در ۱۳۴۲ و در زمانی که کتاب‌های درسی سامانی ندارند، با تأسیس شرکتی متشکل از چند ناشر و چاپخانه‌دار، چاپ و انتشار کتاب‌های درسی دوره دبیرستان را به عهده می‌گیرد و در کمتر از یکسال چاپ، پخش و توزیع کتاب‌های درسی در سراسر کشور را قانونمند می‌کند. پس از ۱۲ سال تلاش در حوزه کتاب‌های درسی به امیرکبیر برمی‌گردد و به زودی شرکت کتاب‌های جیبی و انتشارات ابن سینا و.. را ضمیمه امیرکبیر می‌کند.” عبدالرحیم جعفری ۱۱ مهر ۱۳۹۴ در تهران درگذشت.

افتخارات

  • تأسیس بزرگترین چاپخانه بخش خصوصی در ایران
  • ۳۰ سال خدمت به چاپ و نشر کتاب در مؤسسه انتشارات امیرکبیر
  • چاپ ۲۸۰۰ عنوان کتاب
  • تأسیس دوازده باب کتابفروشی
  • دارنده لوح تقدیر از دائره المعارف بزرگ اسلامی

منبع: ایران – ویکی پدیا

یادی از مرحوم عبدالرحیم جعفری بنیانگذار انتشارات امیرکبیر

لینک کوتاه این مطلب: https://goo.gl/VtLhkq

#کتابخانه_نودهشتیها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.