دانلود آهنگ جدید

کاسه ای زیر نیم کاسه است

102
Rate this post

کاسه ای زیر نیم کاسه استکاسه ای زیر نیم کاسه است

در قدیم الایام که وسایل سرمایشی و خنک کننده و نگه دارنده مانند یخچال و فریزر و فلاکس و یخدان وجود نداشت، مردم خوراکی های فاسد شدنی را در کاسه می ریختند و کاسه ها را در سردابه ها و زیرزمین ها دور از دسترس ساکنان خانه و به ویژه کودکان می گذاشتند. آن گاه کاسه ها و قدح های بزرگی را وارونه بر روی آن ها قرار می دادند تا از خس و خاشاک و گرد و غبار و حشرات و حیوانات موذی مانند موش و گربه محفوظ بمانند.

کاسه ی بزرگ در جاهای صاف و مسطح زیر زمین چنان کاسه های کوچک تر و نیم کاسه ها را می پوشاند که گرمای محتویات آن ها تا مدتی به همان درجه و میزان اولیه باقی می ماند. ولی در آشپزحانه ها کاسه ها و قدح های بزرگ را وارونه قرار نمیدادند و آن ها را در جاهای مخصوص پهلوی یکدیگر می گذاشتند و کاسه های کوچک و کوچک تر را یکی پس از دیگری در درون آن ها جای می دادند.

از این رو در گذشته اگر کسی می دید که کاسه ی بزرگی در آشپزخانه وارونه قرار گرفته است به قیاس کاسه های موجود در زیر زمین گمان می کرد که در زیر آن نیز باید نیم کاسه ای وجود داشته باشد که به این شکل گذاشته شده است، ولی چون این کار در آشپزخانه معمول نبود و نیست در این مورد مطمئن نبودند و لذا این کار را حقه و فریبی می پنداشت و در صدد یافتن علت آن بر می آمد.

بدین ترتیب رفته رفته عبارت “زیر کاسه نیم کاسه ای است” به معنای وجود نیرنگ و فریب در کار در میان مردم به صورت ضرب المثل در آمده و در موارد وجود شبهه وشک در کار مورد استفاده قرار گرفت.

کاسه ای زیر نیم کاسه است

نودهشتیها

لینک کوتاه این مطلب: https://goo.gl/UZcS8D

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.