دانلود آهنگ جدید

دانلود رمان آتش بدون دود

230
Rate this post

دانلود رمان آتش بدون دوددانلود رمان آتش بدون دود

نام کتاب: آتش بدون دود

نویسنده: نادر ابراهیمی

حجم: 5,60 مگابایت

تعداد صفحه جلد اول: 134

درباره کتاب

آتش بدون دود رمان بلندی است اثر نادر ابراهیمی که در هفت جلد منتشر شده و نویسنده در آن پس از اشاره به زیبایی‌های ترکمن‌صحرا در سه جلد اول در چهار جلد بعد به شیوه‌ای داستانی تاریخی به بیان مبارزات انقلابی معاصر پرداخته است.
قهرمان رمان در جلد اول گالان اوجا نام دارد که یک قهرمان اسطوره‌ای ترکمن به شمار می‌رود. در جلد دوم نویسنده با گذاری کوتاه بر اتفاقات صحرا شرایط را برای معرفی یگانه قهرمانان داستان؛ دکتر آلنی آق‌اویلر و همسر وفادارش دکتر مارال آق‌اویلر فراهم می‌کند. آلنی نوه گالان اوجاست و یک شخصیت واقعی به شمار می‌رود. او یک انقلابی تحصیل‌کرده است که برای اعتلای نام وطن و رهایی آن از ظلم از هیچ کوششی فرو گذار نمی‌کند. موضوع اصلی بقیه رمان زندگی و فعالیت‌های سیاسی این زوج است.

نادر ابراهیمی برای ساخته و پرداخته کردن آتش بدون دود بیش از سی سال یعنی نیمی از عمرش  را صرف کرده است. سریالی نیز با همین نام و توسط خود نادر ابراهیمی ساخته شده است. داستان حدودا از سال 1200 خورشیدی آغاز می شود. در ابتدا نویسنده توضیحی راجع به سرگذشت تاریخی قوم ترکمن در ایران می دهد و سپس به سراغ قوم یموت ترکمن می رود.بنیانگذار قوم یموت مردی به نام یموت بود یموت دارای دو همسر بود.گزل که پسری به نام شرف الدین داشت سوگلی یموت بود.

یموت از همسر دیگرش هم دو پسر به نام های چُونّی و قُجق داشت. توجه بیش از اندازه یموت به گزل و شرف الدین باعث رنجش چونی و مادر و برادرش می شد .یموت پس از مرگ ، اسب تیز تک اصیل ترکمنش را برای شرف الدین گذاشت و اسب دیگرش را هم به چونی و قجق داد. چونی که از بچگی از پدرش به دلیل اهمیت زیادی که به شرف الدین می داد کینه داشت ارثیه او را نپذیرفت و پای پیاده در صحرا به راه افتاد تا خود را به جایی برساند و برای خود صاحب گله ای بزرگ از اسب و گوسفند شود و به این ترتیب باعث افتخار مادرش نزد گزل گردد.

به این ترتیب چونی اوبه ای ( آبادی ) به نام ایری بوغوز را بنا نهاد. از طرف دیگر ، چونی برای رساندن آب به ایری بوغوز ، راه آب را به سرزمین قراخانی ها بست و آب را به اوبه خود آورد و قراخانی ها را بی آب کرد . در افسانه ها آمده که روزی مردی که از سرزمین آن ها می گذشت به قراخانی ها یاد داد که با روشن کردن آتش،قیری را که با آن سد درست شده بود ذوب کنند و آب را به زمین های خود ببرند. به این ترتیب قراخانی ها نام سرزمینشان را گوکلان، به معنی تقریبی مردی که سوار بر اسب آمد گذاشتند.

به این ترتیب گوکلان و یموت اختلاف بر سر آب آغاز کردند. آن ها همیشه با هم دشمنی داشتند با هم ازدواج نمی کردند به هم کمک نمی رساندند،از امکانات یکدیگر استفاده نمی کردند و …در صحرا هر اوبه یک آق اویلر (صاحب چادر سفید)داشت که در حقیقت کدخدای ده بود . آق اویلر گوکلان ، بیوک اوچی بود. بیوک اوچی چهار فرزند داشت،سه پسر به نام های یت میش ، قاباغ ، آیدین و یک دختر به نام سولماز.در تمام صحرا آوازه سولماز اوچ  دختر بیوک اوچی پیچیده بود. همه می گفتند او دختری است توانا،ماهر در اسب سواری و تیر اندازی،مغرور،زیبا و خوش اندام.در تمام صحرا هیچ پسری جرات خواستگاری کردن از سولماز را نداشت ؛ همه می ترسیدند که اگر به سولماز برسند به دست عاشقان دیگر او کشته شوند.

از طرفی هم بیوک اوچی از ترس این که ازدواج سولماز جنگ داخلی راه بیندازد او را شوهر نمی داد.از طرف دیگر در ایری بوغوز یازی اوجا زندگی می کرد که سه پسر داشت: گالان اوجا،کرم اوجا ،تلّی اوجا.دلاورترین و با جرئت ترین فرد ایری بوغوز گالان بود. او دارای شخصیتی خاص و سنت شکن بود. گالان در دشمنی با گوکلان سرآمد بود؛ او با شهامت می جنگید و می کشت و دلاوری می کرد جذابیتی که گالان داشت به سادگی می توانست جوانان را با خود هم راه کند.زندگی گالان با به دنیا آمدن دو پسرش آق‌اویلر و آقشام‌گلن ادامه می‌یابد. ناگهان روزی گالان که شتابان از نبرد خونین دیگری برگشته است و در کنار چاه اینچه‌برون آب می‌خورد به دست یت میش کشته می‌شود. سولماز پس از ریخته شدن خون گالان به همراه پسرش آق‌اویلر راهی صحرای گوکلان می‌شود، یت‌میش را می‌کشد و خود از پای در می‌آید.

فهرست جلد اول

فصل اول: گالان اوجا،شاعر وحشی
فصل دوم: شام ناتمام
فصل سوم: کینه
فصل چهارم: از غربت عشق
فصل پنجم: آغاز تفرقه
فصل ششم: لحظه های خوف آور انتخاب
فصل هفتم: اینچه برون
فصل هشتم: بیوک اوچی در آتش
فصل نهم: عشق بیداد می کند

معرفی نویسنده

نادر ابراهیمی متولد ۱۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ در تهران متولد شد و در سن ۷۲ سالگی در همین شهر دیده از جهان فرو بست.

از آثار این نویسنده‌ می‌توان به «خانه‌ای برای شب»، «آرش در قلمرو تردید (پاسخ‌ناپذیر)»، «هزارپای سیاه و قصه‌های صحرا»، «افسانه‌ی باران»، «در سرزمین کوچک من» (منتخب آثار)، «تضادهای درونی»، «انسان، جنایت، احتمال»، «مکان‌های عمومی»، «در حد توانستن» (شعرگونه)، «غزل‌داستان‌های سال بد»، «ابوالمشاغل» (زندگی‌نامه) و «فردا مشکل امروز نیست» و «یک عاشقانه‌ی آرام»  اشاره کرد.

فرزانه منصوری همسر این نویسنده در شناخت‌نامه این نویسنده آورده است: «نادر ابراهیمی در فروردین‌ماه سال ۱۳۱۵ در تهران به‌دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی را در این شهر گذراند و پس از گرفتن دیپلم ادبی از دبیرستان دارالفنون، به دانشکده‌ی حقوق وارد شد.اما این دانشکده را پس از دو سال رها کرد و سپس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی به درجه‌ لیسانس رسید.او از سیزده سالگی به یک سازمان سیاسی پیوست که بارها دستگیری، بازجویی و زندان رفتن را برایش در پی داشت.

ارایه‌ فهرست کاملی از شغل‌های ابراهیمی، کار دشواری است. او خود در دو کتاب “ابن مشغله” و “ابوالمشاغل” ضمن شرح وقایع زندگی، به فعالیت‌های گوناگون خود نیز پرداخته است. ازجمله شغل‌های او بوده است: کمک‌کارگری تعمیرگاه سیار در ترکمن‌صحرا، کارگری چاپخانه، حسابداری و تحویلداری بانک، صفحه‌بندی روزنامه و مجله و کارهای چاپ دیگر، میرزایی یک حجره‌ی فرش در بازار، مترجمی و ویراستاری، ایران‌شناسی عملی و چاپ مقاله‌های ایران‌شناختی، فیلم‌سازی مستند و سینمایی، مصور کردن کتاب‌های کودکان، مدیریت یک کتاب‌فروشی، خطاطی، نقاشی و نقاشی روی روسری و لباس، تدریس در دانشگاه‌ها و… .

در تمام سال‌های پرکار و بی‌کار یا وقت‌هایی که در زندان به‌سر می‌برد، نوشتن را ـ که از 16 سالگی آغاز کرده بود. کنار نگذاشت. در سال 1342 نخستین کتاب خود را با عنوان “خانه‌‌ای برای شب” به‌چاپ رسانید که داستان “دشنام” در آن با استقبالی چشم‌گیر مواجه شد. تا سال 1380 علاوه بر صدها مقاله‌ی تحقیقی‌ و نقد،بیش از صد کتاب از او چاپ و منتشر شده است، که دربرگیرنده‌ی داستان بلند (رمان) و کوتاه، کتاب کودک و نوجوان، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه و پژوهش در زمینه‌ های گوناگون است. ضمن آن‌که چند اثرش به زبان‌های مختلف دنیا برگردانده شده است.

نادر ابراهیمی چندین فیلم مستند و سینمایی و همچنین دو مجموعه‌ی تلویزیونی را نوشته و کارگردانی کرده، و آهنگ‌ها و ترانه‌هایی برای آنها ساخته است. او همچنین توانسته است نخستین مؤسسه غیرانتفاعی ـ غیردولتی ایران‌شناسی را تأسیس کند؛ که هزینه و زحمت‌های فراوانی برای سفر، تهیه‌فیلم و عکس و اسلاید از سراسر ایران و بایگانی کردن آن‌ها صرف کرد؛ ولی چنان‌که باید شناخته و به‌کار گرفته نشد و با فرارسیدن انقلاب و جنگ متوقف شد.

او فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه‌ی ادبیات کودکان با تاسیس “موسسه‌ی همگام با کودکان و نوجوانان” با همکاری همسر در آن مؤسسه متمرکز کرد.این مؤسسه، به‌منظور مطالعه در زمینه‌ مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان برپا شد و فعالیتش را در حیطه‌ نوشتن، چاپ و پخش کتاب، نقاشی، عکاسی، و پژوهش درباره‌ خلق‌وخو، رفتار و زبان کودکان و نیز بررسی شیوه‌ های یادگیری آنان دنبال کرد. “همگام” عنوان “ناشر برگزیده‌آسیا” و “ناشر برگزیده‌ نخست جهان” را از جشنواره‌های آسیایی و جهانی تصویرگری کتاب کودک دریافت کرد.

ابراهیمی در زمینه‌ی ادبیات کودکان جایزه‌ نخست براتیسلاوا،جایزه نخست تعلیم و تربیت یونسکو جایزه‌ کتاب برگزیده‌ سال ایران و چندین جایزه‌ دیگر را هم دریافت کرده است. او همچنین عنوان “نویسنده‌ برگزیده ادبیات داستانی 20 سال بعد از انقلاب” را به‌خاطر داستان بلند و هفت‌ جلدی آتش بدون دود به‌دست آورده است.نادر ابراهیمی در زندگی پرفرازونشیب خود جایگاه خاصی برای ورزش نگه داشته است. او رشته‌های مختلف ورزشی را تجربه کرده، یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های کوهنوردی را به‌نام “ابرمرد” بنیان نهاده و در توسعه‌ کوهنوردی و اخلاق کوهنوردی تاثیرگذار بوده است.

دانلود رمان آتش بدون دود

دانلود رمان آتش بدون دود

 

این کتاب جهت آشنایی بیشتر شما با متن کتاب به صورت فایل PDF تهیه شده است. خواهشمندیم جهت حمایت از نویسنده و ناشر و مترجم و همچنین بالا رفتن سرانه و فرهنگ مطالعه نسخه چاپی کتاب را تهیه فرمایید. این کتاب توسط انتشارات روزبهان به چاپ رسیده است.

توجه: لینک دانلود این کتاب به درخواست صاحب اثر حذف خواهد شد.

لینک کوتاه این مطلب: https://goo.gl/KrYHYs

آیا میدانستید؟

ایرانی ها در هر روز کمتر از ۱۵ دقیقه کتاب میخوانند؟ کتاب را نخوانید که بخوابید، کتاب را بخوانید که بیدار شوید.کیفیت زندگی شما را دو چیز تعیین می کند: کتابهایی که می خوانید و انسانهایی که ملاقات می ‌کنید.

با #جنبش-کتابخوانی-نودهشتیها روزانه ۱۵ دقیقه مطالعه مهمان ما باشید(کتابخانه نودهشتیها)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.