دانلود آهنگ جدید

استارتاپ چیست؟

146
Rate this post

استارتاپ چیست؟استارتاپ چیست؟

استارتاپ ناب یا Lean Startup  یک شیوه نوین و متدولوژی مدرن، حرفه ای، محبوب و موفق کارآفرینی است. استارتاپ ناب سیستمی است برای ساخت یک کسب‌وکار یا محصول در موثرترین راه ممکن برای کاهش ریسک شکست.در این رویکرد برای راه‌اندازی کسب‌وکار و محصول همه ایده‌های محصول و کسب‌وکار فرضیاتی تلقی می‌شوند که باید با آزمایش‌کردن سریع در بازار اعتبارسنجی شوند.

این رویکرد بر آزمایش‌کردن علمی، بیرون دادن تکرارشدنی محصول و بازخورد مشتریان استوار است تا به یاد گیری معتبر برسد. همانند رویه‌های مدیریت ناب فلسفه استارتاپ ناب به دنبال حذف کارهای بی‌فایده و افزایش کارهای ارزش آفرین در طی فاز ساخت محصول است به گونه‌ای که استارتاپ‌ها بتوانند بدون نیاز به سرمایه‌گذاری کلان بیرونی، طرح‌های کسب‌وکار مفصل و محصولی بی‌نقص شانس، موفقیت بیشتری داشته باشند.نهایت کمال در ساخت محصول، طرح های کسب‌وکار دراز مدت در یک بازار غیرقطعی یا ناشناخته، و یا فرضیات و حدسیات  اعتبارسنجی و آزمایش نشده همگی چیزهای هستند که به کار برندگان استارتاپ ناب از آن‌ها پرهیز می‌کنند.

ابداع واژه استارت آپ

اریک ریز (Eric Rise) در سپتامبر ۲۰۰۸ برای نخستین بار در بلاگ خود از عبارت نوپای ناب یا همان  Lean Startup استفاده کرد. با وجود آنکه در آغاز برای شرکت‌های با فناوری بالا بود از آن‌زمان تاکنون کاربرد آن به هر فرد، تیم یا شرکتی که به دنبال معرفی محصول یا خدمتی نو در بازار است گسترش یافته است. اکنون محبوبیت استارتاپ ناب از زادگاهش سیلیکون  بسیار فراتر رفته و سراسر جهان گسترش یافته است.

اریک ریس با معرفی رویکرد استارتاپ ناب متدولوژی سنتی راه اندازی کسب و کار را زیر سؤال می برد و بیان می کند که شیوه سنتی موجب اتلاف وقت آدم ها در فرایند کارآفرینی می شود. شیوه و متد سنتی منجر می شود نرخ شکست کسب و کارهای نوپا بالاتر رود و باید برای آن فکری کرد. رویه سنتی بر اساس دستورالعملی چند ده ساله اینگونه است: طرح کسب‌وکار بنویسید، آن‌را به سرمایه‌ گذاران ارائه دهید، تیم را شکل دهید، محصول را معرفی کنید و در آخر با تمام توان شروع به فروختن کنید. احتمالاً جایی در این دنباله از رخدادها، شکست مهلکی را تجربه خواهید کرد.

فلسفه استارتاپ ناب مبنی بر تولید ناب است، یک روش تولید جدید که در دهه شصت میلادی توسط کمپانی عظیم تویوتا به‌کار گرفته شد و به سیستم تولید تویوتا  TPS هم معروف است و پس از موفقیت‌های تویوتا در دهه‌های بعد نخست توسط خودروسازان غربی و سپس در صنایع دیگر کاربرد یافت.سیستم تولید ناب به عنوان هدفش، کاهش دادن هزینه ها و مصرف منابع برای مواردی که ایجاد ارزش برای مشتری نمی‌کند را در نظر می گیرد. در نتیجه به طور خاص متمرکز می شود تا کارها و داشته ها را در سراسر خط مونتاژ به حداقل مورد نیاز برای مشتری برساند اما در صورت نیاز از کارت کانبان استفاده می شود .استارتاپ ناب از ترکیب تولید ناب، گسترش مشتریان  توسعه نرم‌افزاری چابک به‌همراه آموزه هایی از استارتاپ‌های موفق به وجود آمد.

اریک ریز  متولد ۲۲ سپتامبر ۱۹۷۸ در آمریکاست. کمتر کسی را می‌توان یافت که نامش به اندازه اریک ریز با مفهوم استارت آپ پیوند خورده باشد.اریک ریز که اکنون دهه‌ی چهارم زندگی را تجربه می‌کند در دانشگاه ییل  تحصیل کرده  و در سال ۲۰۰۴ یک شبکه اجتماعی با عنوان IMVU را راه اندازی کرده است. اما امروزه اریک ریس را بیش از آنکه به عنوان کارآفرین و بنیان گذار IMVU بشناسند، به عنوان یک نظریه پرداز در حوزه کار آفرینی و به طور خاص استارت آپ ها می‌شناسند.

اریک ریس این شهرت و اعتبار را ابتدا از طریق وبلاگ نویسی کسب کرد و بعدها همان حرف‌ها و ایده ها را در سال ۲۰۱۱ در قالب کتاب The Lean Startup  منتشر کرد که او را به شهرت جهانی رساند. می‌توان کار او درکتاب استارت آپ ناب یا کسب و کار نوپای ناب را یک نقشه راه برای راه اندازی و توسعه کسب و کارهای نوپا دانست که امروزه به صورت گسترده مورد توجه و استفاده و استناد قرار می‌گیرد. افرادی که به دنبال راه اندازی یک کسب و کار جدید هستند و تمایل دارند با کمترین هزینه و کمترین زمان به نتیجه پر سود و دارای ثبات بازار برسند مطالعه کتاب نوپای ناب را از دست ندهند. به همین منظور برای معرفی و دانلود رایگان کتاب نوپای ناب اینجا کلیک کنید.

استارتاپ چیست؟

1 نظر
  1. کوتاه کننده لینک می گوید

    با تشکر مثل همیشه عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.